Křivice, osteopenie a osteoporóza, tři termíny, které jsou spojené s řídnutím kostí. Co znamenají a jaký je v nich rozdíl? Jak se dá proti zrádným chorobám bránit a jakou mají spojitost s gynekologií?
Jaká nebezpečí s sebou nese osteoporóza? Můžeme se tomuto onemocnění vyhnout? Lze osteoporózu léčit? Na tyto a další otázky odpovídá doc. MUDr. Václav Vyskočil, vedoucí lékař osteocentra při II. interní klinice FN v Plzni. Moderuje Soňa Vaicenbacherová.
Celkový počet lidí trpících osteoporózou neustále roste a ve vyšším věku už téměř bývá pravidlem. Ve věkové skupině nad 70 let má osteoporózu již 20 procent mužů a 75 procent žen! Osteoporóza je metabolická kostní choroba, projevující se úbytkem anorganické i organické části kosti a změnami její mikrostruktury. V podstatě jde o řídnutí kostí, které způsobuje jejich zvýšenou křehkost, a tedy i vyšší pravděpodobnost vzniku zlomenin.
Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy ve věku nad 65 let, ale bohužel se v současnosti velmi výrazně rozšiřuje napříč celou populací kvůli celkové změně životního stylu.
Hostempořadu je Jiří Jenšovský, endokrinolog, specialista na léčbu osteoporózy. Tato nemoc trápí téměř 17 procent obyvatel nad 55 let. Proč s přibývajícím věkem "rosteme do země" a dá se tomu zabránit? Jakou roli hraje v případě osteoporózy dědičnost? A proč se říká, že pohyb je nejlepší "policajt", který "zloději kostí" nedovolí dál loupit?
Osteoporóza je metabolické kostní onemocnění, které je způsobeno řídnutím kostní tkáně jako důsledek ubývání vápníku. Osteoporóza postihuje převážně starší ženy ve věku nad 65 let, ale bohužel se v současnosti velmi výrazně rozšiřuje napříč celou populací kvůli celkové změně životního stylu.
Hostem pořadu je MUDr. Jana Čepová, primářka a zástupce přednosty Ústavu lékařské chemie a klinické biochemie 2. LF UK a FN a mluvit bude o osteporóze.
Hostem pořadu je MUDr. Vladimír Palička, CSc., předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu ČLS JEP a ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové a mluvit bude o osteoporóze.
Je to onemocnění dané věkem, nebo ho mohou způsobit jiné okolnosti? Jak se osteoporóza projevuje? Koho nejčastěji postihuje? Jak jí předcházet? Jak se léčí? Pomáhají potravinové doplňky a strava bohatá na vápník, nebo je to mýtus? Je důležitý pravidelný pohyb, jako prevence i jako podpora léčby? K jakým úrazům a dalším komplikacím může neléčené řídnutí kostí vést?
Když si bez zjevného důvodu zlomíte nějakou kost v těle, je možné, že máte závažnější problém, než jen náhodnou zlomeninu. Jednou z příčin může být řídnutí kostí, tedy onemocnění zvané osteoporóza.
Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, je strašákem žen po padesátce. Hrozí ale i všem ostatním, kteří žijící nezdravým a sedavým způsobem života. O osteoporóze hovoří lékař Vít Šmajstrla, moderuje Naďa Čvančarová.
Řídnutí kostí nebo-li osteoporóza. Právě ta může za těžkou zlomeninu i při nepatrném pádu. Nemoc, která nebolí, se projevuje hlavně u lidí nad 50 let. Jak se vyšetřuje, léčí a co na ni zabírá, o tom hovoří lékař Vít Šmajstrla ze zdravotnického zařízení Bormed.
Osteoporóza je onemocnění, které se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech ubývá vápník a jiné minerály, vytvářejí se póry, kost je křehká a snadno se zlomí. Příčinou osteoporózy bývá úbytek hormonů při menopauze, ale také věk a nedostatek pohybu. Následkem častých zlomenin kostí, obratlů a žeber se snižuje tělesná výška nemocných a vytváří se i kyfóza čili hrb.
Denzitometrické vyšetření se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař toto vyšetření předepíše lidem, u kterých se objeví podezření na osteoporózu. Denzitometrie je bezbolestné vyšetření, které pacienta nijak nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou.
Osteoporóza je velmi rozšířené onemocnění. V naší republice je okolo 800 000 nemocných. Samotné onemocnění nebolí jeho následky však ano. O léčbě a prevenci v rozhlasové Radioporadně mluvil primář Ortopedického oddělení Pardubické nemocnice MUDr. Petr Hoza.
Řídnutím kostí trpí každá třetí žena a každý pátý muž. Za nejčastější diagnózou hospitalizace jsou v celé EU komplikace osteoporózy, což jsou nejrůznější zlomeniny.
Onemocněním kostí a kloubů trpí statisíce Čechů, mnozí o své diagnóze ani netuší. Rizika artrózy, revmatu, artritidy nebo osteoporózy přitom rostou s pozdním zahájením léčby.
Osteoporóze se říká tichý nepřítel. Její počátky jsou plíživé, nenápadné, nebolestivé a upozorní na sebe mnohdy až komplikacemi - zlomeninami po minimálním úrazu nebo dokonce spontánními.
Tato kniha nabízí recepty, které svým složením a častým zařazováním do stravy, spolu s ostatními doporučeními, mohou předcházet nebo zmírnit ubývání kostní hmoty. Všechny recepty jsou bohaté na vápník, vitamíny a každý má spočítanou výživovou hodnotu. Jídla uvařená podle této kuchařky od autorky mnoha oblíbených kuchařek z edice Vaříme s dietní sestrou jsou vhodná pro celou rodinu.
Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám. Nemoc se častěji vyskytuje u žen ve vyšším věku.
Osteoporóza je metabolické onemocnění projevující se úbytkem kostní hmoty, poruchou její mikroarchitektoniky a následně zlomeninami. Nejnebezpečnější z osteoporotických zlomenin je zlomenina krčku stehenní kosti, po které více než dvacet procent pacientů na další komplikace do roka umírá. Nemoc se týká žen i mužů. Ačkoliv se úbytek kostní hmoty s postupujícím věkem dá zpomalit včasným zlepšením životosprávy, většina pacientů své onemocnění zanedbává.
Tichý lupič nebo Tichá epidemie. Takové přezdívky si vysloužila osteoporóza, tedy řídnutí kostí. V současné době je považována za civilizační chorobu. Co k ní vede? A jak se s ní vypořádat?
Spolu s nádorovými onemocnění a nemocemi srdce a cév patří osteoporóza mezi tři nejčastější choroby v průmyslově vyspělých zemích. V České republice trpí tzv. „řídnutím kostí“ přibližně 700 tisíc lidí. Každý rok u nás lékaři odhalí zhruba 50 tisíc zlomenin, které jsou s úbytkem kostní hmoty spojeny.
Proč častěji postihuje ženy? Jaký vliv hraje pohyb a strava? Václav Vyskočil, vedoucí lékař Osteocentra 2. interní kliniky Fakultní nemocnice Plzeň, odpovídá posluchačům.
Co je příčinou osteoporózy a jak s tímto onemocněním souvisí obezita nebo naopak anorexie? I to prozradí Michaela Tencerová z Fyziologického ústavu Akademie věd České republiky.
Co přináší postiženému pacientu metabolické onemocnění kostí, osteoporóza? O tom hovořil lékař Vladimír Palička, děkan Lékařské fakulty UK v Hradci Králové a přednosta Ústavu klinické biochemie a diagnostiky.
Osteoporóza neboli řídnutí kostí je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. Důsledkem jsou časté zlomeniny, deformace páteře a bolesti zad.
Ke zvýšené křehkosti kostí a vysoké náchylnosti ke zlomeninám dochází kvůli osteoporóze. Toto onemocnění, které se označuje také jako řídnutí kostí, postihuje častěji ženy, a to především po menopauze.
Denzitometrické vyšetření se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech. Lékař toto vyšetření předepíše lidem, u kterých se objeví podezření na osteoporózu. Denzitometrie je bezbolestné vyšetření, které pacienta nijak nezatěžuje. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak velká jsou rizika zlomenin spojených s osteoporózou. Co je to denzitometrické vyšetření a jak pomáhá v diagnostice osteoporózy vysvětluje MUDr. Jiří Jenšovský, CSc. z Osteocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Naše kosti začínají řídnout už od 30. roku věku. S věkem se snižuje výkonnost a životnost kostních buněk. Řídnutí kostí je jedním z projevů nemoci zvané osteoporóza. O té hovořil v Magazínu Leonardo Jan Rosa z pražského Osteocentra.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.