Zdroje věnované příčinám, rizikovým faktorům, projevům, diagnostice a léčbě Parkinsonovy choroby. Zjistíte, jakým způsobem je možné ovlivnit průběh nemoci a jaké terapeutické metody pomáhají zvládat toto onemocnění.
Pro Parkinsonovu chorobu je typický třes a poruchy hybnosti. V posledních letech se provádějí složité operace, při kterých je pacientovi voperován stimulátor, jímž může projevy své nemoci zmírňovat. Neurochirurg Dušan Urgošík nám takovou náročnou operaci předvede. Především nás ale seznámí s jednou ze svých pacientek, ing. P., která bude vyprávět o nelehkém životě s Parkinsonovou chorobou.
Výjimečné vědecké objevy a unikátní experimenty u nás i v zahraničí v dokumentárním cyklu České televize a ČVUT. V tomto díle představí čeští vědci lékařské aplikace výzkumů mozku a hlasové analýzy.
Před dvanácti lety Ing. Václav Veselý onemocněl Parkinsonovou nemocí. Po počátečním šoku začal s nemocí houževnatě bojovat. Ještě před třemi roky ušel na túře i dvacet kilometrů. Když se jeho stav zhoršil a chůze se stala velmi složitou, začal se více věnovat svému dalšímu koníčku, což je kreslení. Je to obdivuhodné, protože jedním z průvodních znaků této nevyléčitelné nemoci je neovladatelný třes. Dokonce vydal i kalendář se svými obrázky. Pan Veselý se tak stále řídí svým mottem: Parkinsonik se nesmí zastavit.
Dokumentární film o příběhu hudebního skladatele Petra Šibileva, který onemocněl těžko léčitelnou Parkinsonovou chorobou. Snímek je zamyšlením nad hranicemi lidské kreativity a zároveň přibližuje nejmodernější lékařské postupy při léčbě této choroby.
Parkinsonova nemoc je choroba nevyléčitelná a přitom to není onemocnění, které se projevuje jen občas. Pro pacienty znamená diagnóza Parkinsonovy choroby zprávu, že o mnoho lépe už jim nebude. I když název nemoci zná takřka každý, podrobnosti už tak dobře známé nejsou. Nemocným se tak stává, že se na ulici místo nemoci dočkají opovržení. Snadno je totiž lze zaměnit za opilce.
V krátkém filmu budete mít možnost podívat se do domácnosti manželů Terryho a Jean, kdy Terry dostal Parkinsonovu nemoc a je ochoten vyprávět jaké obtíže Vás čekají, pokud vy nebo někdo z Vašich blízkých bude touto nemocí navštíven. V Evropě se odhaduje 1,9 miliónu nemocných Parkinsonovou nemocí.
Současné léky sice dokážou potlačit různé příznaky Parkinsonovy choroby, ale neumí zabránit tomu, aby neodumíraly mozkové buňky, což je podstata problému. Nový výzkum ovšem ukazuje, že zbraň možná existuje.
Jednoduché geometrické vzory na podlaze můžou výrazně usnadnit život lidem s Parkinsonovou nemocí, protože jim umožňují překonat potíže s chůzí. Lékaři o tom vědí už déle, odborníci z první lékařské fakulty nyní testují, jaký vzor pacientům pomůže nejvíc.
Nemoc produktivního věku - Parkinson. Prof. MUDr. Evžen Růžička, Dr.Sc. Počet nemocných v ČR. Neurogenerativní onemocnění - příznaky, definice Parkinsonovy nemoci.
S doc. MUDr. Ivanou Rektorovou, Ph.D o poruchách řeči
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.