Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny děložního čípku. V příspěvcích naleznete informace, které se týkají programu screeningu karcinomu děložního hrdla nebo se dozvíte, jaká je souvislost mezi rakovinou děložního čípku a nákazou papilomaviry.
Nejnovější statistická data ukazují, že nejen rakovina děložního čípku, ale i řada rakovin ústní dutiny jako např. mandlí, je spojena s orálním sexem, který byl až do nedávna považován za bezpečný.
Rozhovor s gynekologem Vladimírem Mulačem a jeho pacientkou paní Irenou o rakovině děložního čípku, kterému lze zabránit včasnými preventivními prohlídkami a očkováním, ale mnoho žen gynekologickou prevenci zanedbává.
Rakovinou děložního čípku v Česku ročně onemocní asi tisíc žen. Pokud je nemoc odhalena včas, můžou se úplně vyléčit. Vedle včasného nalezení nemoci má na léčbu vliv také přístup pacientky, ukazuje se na osudu Lucie Bittalové.
Více než tisícovka žen u nás každoročně onemocní rakovinou děložního čípku. Co je příčinou nemoci, jak se před ní chránit a kdy je vhodné nechat se očkovat, se dovíte od gynekologa ostravské Fakultní nemocnice Libora Ševčíka.
Nebezpečné lidské papillomaviry (HPV) se přenášejí pohlavním stykem. Stojí za rakovinou děložního čípku, kterou onemocní tisíc žen ročně. Co následuje, když lékař vysloví tuto diagnózu? S gynekologem Liborem Ševčíkem probereme i očkování.
Pokud by každá žena přišla na preventivní prohlídku k ženskému lékaři jednou za rok až dva, rakovina děložního čípku by zcela vymizela. Lékař jí totiž rozpozná podle malého flíčku, který pohotově ambulantně odstraní. To je názor MUDr. Petra Sudka z centra onkologické prevence v Ústí nad Labem.
HPV neboli lidský papilomavirus způsobuje celou řadu nepříjemných a bohužel i velice závažných chorob. Na HPV virus dlouho upozorňují gynekologové, nově je teď ale očkování proti němu hrazeno i u chlapců.
I když se obor onkogynekologie může zdát jako smutná práce, výsledky léčby u nás podle Jiřího Slámy nejsou špatné. Ve vysokém procentu dokáží lékaři pacientku uzdravit.
Neutuchají diskuze tom, jestli vakcína skutečně rozvinutí nemoci brání, a jestli nežádoucí vedlejší účinky nepřevažují nad výhodami, jak naznačuje zpráva Evropské agentury pro léčivé přípravky, která začala vakcíny přehodnocovat.
Petra Vrzáčková z Gynekologicko – porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze mluvila o preventivních gynekologických prohlídkách a rizicích jejich zanedbání.
HPV infekce může způsobovat rakovinu děložního hrdla. Co toto nebezpečí zvyšuje a jak se mu naopak úspěšně vyhnout, poradila lékařka Masarykova onkologického ústavu v Brně Lucie Mouková.
Chlamydie, papillomavirus, herpes – strašáci spojení s pohlavním životem současnosti. Týkají se většinové populace a promořenost jimi je vysoká. Třeba v případě lidského papillomaviru se odhaduje na 80 procent.
Pocit trapnosti někdy mladé dívky odradí od návštěvy gynekologa. Vyhýbání se prohlídkám ale může znamenat velké riziko. A zjištění, že si rakovina vybrala právě vás, musí být pro každého velký šok, natož pro mladou ženu. Na vlastní kůži tento šok prodělala Lucie Bittalová, která se rozhodla svůj boj s rakovinou sdílet se světem prostřednictvím médií a sociálních sítí.
Člověk a rakovina děložního hrdla (doc. L. Rob, RNDr. R. Tachezy).
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.