Zdroje věnované prevenci, rizikovým faktorům, příznakům, diagnostice a léčbě rakoviny děložního čípku. V příspěvcích naleznete informace, které se týkají programu screeningu karcinomu děložního hrdla nebo se dozvíte, jaká je souvislost mezi rakovinou děložního čípku a nákazou papilomaviry.
Ve svých 45 letech onemocněla televizní hlasatelka Marie Retková velmi nestandardním druhem rakoviny děložního čípku, který nebyl v první fázi diagnostikován. Každá nemoc, kterou člověk prodělá, ho nějakým způsobem posune k mnoha otázkám „o životě“ a k přehodnocování dosavadních hodnot nebo způsobu života. Projít diagnózou zvanou rakovina je ale ještě o něčem jiném.
Na rakovinu děložního čípku zemře ve světě ročně přes čtvrt milionu žen. Obranou je očkování. Jak ale zjistit příčinu nemoci? Povedlo se to profesoru Haraldu zur Hausenovi, který našel papilomaviry. Právě ty nemoc způsobují. Sám tlačil na vývoj očkovací látky, farmaceutické společnosti ale zpočátku nevěřily, že se jim vývoj zaplatí. Kdo by podle něj měl být očkován? Jak vakcínu zlevnit pro rozvojové země?
Sexem přenášený virus HPV je v kolektivním vědomí pevně spojen s rakovinou děložního čípku. Jde sice o nejčastější nádor, který způsobuje, ale zdaleka ne jediný. Některé postihují i muže. I jim pomůže vakcína, kterou mají třináctiletí zdarma. Očkovat se však stále nechává málo lidí.
Čeští gynekologové testují metodu, která má lépe odhalit riziko vzniku rakoviny děložního čípku. Na rozdíl od běžného postupu totiž zaznamená už samotnou přítomnost viru, a ne až jeho následky. Po roce používání hlásí lékaři čtyřikrát lepší výsledky, co nejdřív proto chtějí tento test dostat do preventivních prohlídek.
Rakovinou děložního čípku každý rok v Česku onemocní asi 800 žen. Přes 400 jich ročně umírá. Nemoci způsobené lidským papilomavirem (HPV) se přitom dá předcházet včasným zachycením. Na preventivní vyšetření však chodí málo žen. Zlepšit tuto situaci by mohl nový druh testů. Jednou z jeho výhod je, že by se mohl provádět v řidších intervalech.
I když se obor onkogynekologie může zdát jako smutná práce, výsledky léčby u nás podle Jiřího Slámy nejsou špatné. Ve vysokém procentu dokáží lékaři pacientku uzdravit.
Jako gynekolog odstartoval prof. MUDr. Lukáš Rob, CSc. svou kariéru v polovině 80. let. A během následujících 30 let prošel jeho obor bouřlivým vývojem.
Orientační test na rakovinu děložního čípku si budou ženy moct poprvé udělat doma. Lékaři vytipovali deset tisíc z nich, kterým posílají potřebné sady. Chtějí je motivovat, aby absolvovaly pravidelné prohlídky – skoro polovina žen na ně totiž nechodí. Zároveň jde o nový způsob, jak zachytit rakovinové bujení ještě před vznikem nádoru.
Hana, Lucie, Denisa, Jana a Martina mají každá jiný životní příběh. Všechny ale spojuje stejná diagnóza. Rakovina děložního čípku. Jaké měly pocity, když jim lékař poprvé sdělil diagnózu? Jak zvládaly náročnou léčbu? O co je nemoc připravila a co jim naopak dala?
Ročně se rakovina děložního čípku zjistí u 1000 žen, 400 jich na ni zemře. Přitom podle odborníků se, na rozdíl od jiných typů rakoviny, dá proti těmto nádorům velmi účinně chránit prevencí a očkováním. Podle lékařů přesto na pravidelné prohlídky chodí jen polovina žen.
Video je součástí edukativního DVD Průvodce onemocněním - Nejčastější gynekologické malignity.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.