Zdroje věnované záměrnému poškozování v dětství, adolescenci a dospělosti. Dozvíte se například, z jakého důvodu dochází u jedinců k sebepoškozování nebo jak pomoci člověku, který trpí uvedeným typem sebeagrese.
Sebepoškozování jako takové není samostatná diagnóza, nicméně je součástí řady jiných duševních nemocí. Někdy se o něm hovoří jako o anorexii poslední doby. Nejtypičtějším způsobem, kterým si lidé ubližují, je řezání.
Host: Barbora Downes, psycholožka. Sebepoškozování - tak se říká tomu, když si někdo záměrně ubližuje a způsobuje si tím poranění. Jak můžeš pomoct kamarádovi, který si ubližuje?
Proč se lidé uchylují k sebepoškozování? Jaké jsou příčiny a možnosti terapie? Hostem Dana Moravce byl odborný asistent Psychiatrické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a šéfredaktor časopisu Česká a slovenská psychiatrie Martin Anders.
V Česku přibývá mladistvých, kteří si úmyslně ubližují. Sebepoškozování se týká mladých od 12 do 19 let. Jak si vzestup sebepoškozování vysvětluje dětský psycholog Václav Mertin?
Nezlob, říkají rodiče svým dětem. Náhlé výkyvy nálad potomka přehlížejí a unikne jim, že dítě má zlé sny nebo se přejídá. U malého chlapce nebo dívky se rozvine deprese, úzkost a dokonce přemýšlí i o sebevraždě.
Rozhovor s kulturologem Martinem Kuškou, vedoucím právě končícího výzkumu EMO, vnímanou hlavně jako subkultura dospívajících, kteří se vyžívají v sebepoškozování a páchají sebevraždy i o tom, jaká je EMO ve skutečnosti.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.