Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a možnosti léčby slepoty. Jaké existují technologie a pomůcky pro nevidomé a jakým způsobem jsou lidé se ztrátou zraku schopni se zapojit do běžného života? Otázky na tyto odpovědi, spolu s dalšími informacemi, které se týkají poškození zraku, naleznete v uvedených příspěvcích.
Alena Schutová, stipendistka Světlušky, je sympatická mladá žena, která kolem sebe šíří dobrou náladu a její smích je víc než nakažlivý. Eva Kvasničková s ní mluvila o dalším ročníku „Kavárny POTMĚ“ i o tom, jaké je to žít a nevidět.
Tato krásná mladá žena s úsměvem na tváři má za sebou velmi pohnutý osud. Cukrovka jí ztrpčovala život už od osmi let. V jedenácti letech jí ta stejná zákeřná nemoc vzala maminku. Ale ani to nestačilo a v Romaniných pětadvaceti letech udeřila znovu a téměř ze dne na den ji úplně připravila o zrak.
Možná jste už slyšeli o mřížce, která vypadá tak trochu jako nevyplněná křížovka. Můžete si ji najít i na počítači, když si zadáte do vyhledávače Amslerova mřížka. I s návodem, jak ji použít.
Dán Hans Jørgen Wiberg vymyslel aplikaci Be My Eyes. Ta nevidomého přes chytrý telefon propojí s dobrovolníkem, který mu poradí. Po celém světě je takových pomocníků přes dva miliony. V Česku kolem pěti tisíc.
Píše články a knihy pro děti. Spolupracuje s organizací Revenium i s projektem Návštěvy POTMĚ. To všechno i přesto, že jako malá kvůli nemoci přišla o zrak. Hostem pořadu Až na dřeň byla Anna Burdová.
Zatímco například šedý zákal, refrakční vady a další neduhy lidského zraku dokáže dnešní oftalmologie léčit, sítnice zůstává nadále pro oční lékařství problémem.
František Hynek ze Žďáru nad Sázavou je hluchoslepý. Nevidí, téměř neslyší a zradil ho i hmat. Bez cizí pomoci nemůže téměř nic. Přesto žije plnohodnotný život.
O krásách i strastech života nevidomé ženy napsala renata Rucká dvě knihy a přes nepřízeň osudu neztratila nadhled a humor. Co pro ni bylo po oslepnutí nejtěžší? Kdy dokázala svým dětem znovu uvařit guláš? Kde našla sílu pomáhat podobně postiženým?
Filmy pro nevidomé a slabozraké jsou uváděny se čteným komentářem, který popisuje, kde se scéna nachází, kdo do ní odkud vstupuje, jakou vnímáme atmosféru, ale také třeba jak kdo vypadá.
Chtějí si třeba uvařit, ale nepamatují si, jestli v konzervě v polici jsou fazole nebo ovocný kompot. S takovými problémy se nevidomí potýkají pravidelně. A ne vždy je s nimi někdo, kdo vidí a mohl by jim pomoct. Dán Hans Jorgen Wiberg proto vymyslel aplikaci Be My Eyes - doslova Buď mýma očima. Ta nevidomého přes chytrý telefon propojí s dobrovolníkem, který mu poradí. Po celém světě už je takových pomocníků přes dva miliony.
Mají dodržovat nějaké zvláštní stravovací návyky? Jaké problémy mohou nastat? Doporučuje se změnit jídelníček při životní změně vnímání? Je něco jako diety pro nevidomé a neslyšící?
Jednou z nejčastějších příčin oslepnutí u nás je tzv. diabetická retinopatie. Onemocnění, které postihuje sítnici a které u lidí vzniká kvůli vlivu cukrovky na cévy.
Příběh hudebníka Martina Svátka, jehož kariéru muzikanta a moderátora internetového rádia mění a komplikuje také jeho handicap – je totiž nevidomý. Jeho portrét se však nestaví okolo fyzického postižení, ale především na jeho pohledu na svět a zdrojích hudební i životní inspirace.
Čeští vědci z Akademie věd ČR určili genovou mutaci, která ovlivňuje protein a způsobuje neléčitelné onemocnění sítnice. Nemoc je dědičná, vede ke slepotě a vyskytuje se u jednoho ze čtyř tisíc obyvatel. Vzniká nejčastěji vlivem mutace genů, která souvisí s odumíráním tyčinek a čípků v oku.
Nevidomá Alena z Prahy loni v únoru zjistila, že čeká dítě. Už tehdy si říkala, že to bude těžké. Životní výzvu ale přijala i přesto, že svou dceru nikdy neuvidí, a navíc se o ni bude starat bez partnera.
Zrakově postižených přibývá a spolu s tím i jejich technologických možností. Jaké aplikace mohou používat a jaké jim stále ještě dělají problémy? Jak informační technologie zkvalitňují život nevidomým, popsal v Magazínu Leonardo Vladimír Jareš, spoluautor software pro nevidomé.
Jsou to naprosto nezapomenutelné, nejkrásnější okamžiky. Těmito slovy komentuje světově uznávaný oční chirurg a zakladatel oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka své emoce ve chvíli, kdy jeho pacientka nebo pacient po letech znovu vidí.
Náhlá ztráta zraku člověku naprosto změní život. Slepota přináší plnou závislost na pomoci jiných lidí. Sebere svobodu pohybu, ukončí pracovní kariéru.
Centrální makulární degenerace jako nejčastější příčina praktické slepoty v zemích EU - tak znělo téma pro MUDr. Renatu Handlovou z Oftalmologické kliniky FNKV Praha.
Onemocnění sítnice postihuje čtvrtinu lidí starších šedesáti let, po osmdesátce tím trpí až polovina seniorů. Postižení jde ale včas odhalit samovyšetřením. Člověk by si měl vždy ráno prohlédnout svůj obličej v zrcadle a to nejprve jedním a pak druhým okem. Vše by měl vidět ostře.
Martina Půtová a Šarlota Hambergrová, dvě mladé nevidomé dámy, které jsou aktivně zapojeny do projektu Návštěvy potmě. Jak návštěvy nevidomých u seniorů probíhají a co to přináší oběma stranám?
Umíte si představit, že nevidíte? Paní Renata Moravcová z Dobrušky oslepla kvůli cukrovce. Ta jí vzala také ledvinu a slinivku. Přesto - nebo právě proto - žije naplno.
Zuzana a Ivana si tentokrát do studia, které pro ně znamená svět, pozvaly nevidomého sportovce a podnikatele Marka. Nerozebírali ale nic menšího než to, jaký je život nevidomého.
Školu studují žáci se zrakovým postižením nebo ti, kteří z různých důvodů vyžadují práci v menším kolektivu. Do studia Radia Wave přišli nevidomí studenti gymnázia Kateřina Zárubová a Jiří Hubáček. Spolu s nimi školu a její možnosti studia a uplatnění představil ředitel školy Ivan Antov.
Zeleným zákalem trpí statisíce Čechů, mnoho z nich o tom ale vůbec neví. Glaukom je jedním z podceňovaných onemocnění, může přitom vést až ke slepotě. Podle lékařů by lidé na toto riziko měli pamatovat a chodit na pravidelné prohlídky.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.