Zdroje věnované příčinám, projevům, diagnostice a možnosti léčby slepoty. Jaké existují technologie a pomůcky pro nevidomé a jakým způsobem jsou lidé se ztrátou zraku schopni se zapojit do běžného života? Otázky na tyto odpovědi, spolu s dalšími informacemi, které se týkají poškození zraku, naleznete v uvedených příspěvcích.
Jaroslav má rád cestování a odpověděl i na palčivou otázku – proč a jak si cestování dosyta užívají i zrakově hendikepovaní, přestože jsou ochuzeni o tolik důležitý vizuální vjem?
Nemoc v dětství ji připravila o zrak i sluch, přesto se později naučila číst, psát i mluvit. Vystudovala vysokou školu, stala se slavnou spisovatelkou a svůj život zasvětila práci ve prospěch podobně postižených.
Honza Hegr, novopečený tatínek, světluščí kavárník, vývojář a analytik, je milovník sportů, ornitologie a radioamatérství. Inspirujte se a přečtěte si vše o jeho zážitcích, zkušenostech i netradičních zálibách.
Možná jste už slyšeli o mřížce, která vypadá tak trochu jako nevyplněná křížovka. Můžete si ji najít i na počítači, když si zadáte do vyhledávače Amslerova mřížka. I s návodem, jak ji použít.
Filmy pro nevidomé a slabozraké jsou uváděny se čteným komentářem, který popisuje, kde se scéna nachází, kdo do ní odkud vstupuje, jakou vnímáme atmosféru, ale také třeba jak kdo vypadá.
Chtějí si třeba uvařit, ale nepamatují si, jestli v konzervě v polici jsou fazole nebo ovocný kompot. S takovými problémy se nevidomí potýkají pravidelně. A ne vždy je s nimi někdo, kdo vidí a mohl by jim pomoct. Dán Hans Jorgen Wiberg proto vymyslel aplikaci Be My Eyes - doslova Buď mýma očima. Ta nevidomého přes chytrý telefon propojí s dobrovolníkem, který mu poradí. Po celém světě už je takových pomocníků přes dva miliony.
Mnozí těžce zrakově postižení se bojí na ulici nosit bílou hůl mimo jiné z důvodu, že tím dávají najevo svůj zrakový hendikep a jsou snazší obětí pro případné zloděje. Jedním z důvodů, proč jsou cílem těchto lidí, je fakt, že nevědí, jak se bránit.
Mobilní telefony, počítače, umělá inteligence, internet věcí. To vše už před dlouhou dobou začalo pronikat mezi lidi se zrakovým postižením. Dnes je to významné ulehčení života.
Už vás někdy čočky pálily, škrábaly v oku nebo jste měli zarudlé bělmo? Pak zpozorněte. Nejspíš se o své oči a kontaktní čočky nestaráte dobře. Do oka se totiž při nasazování a vyndávání čoček dostávají bakterie, které můžou vyvolat vážné záněty a ty pak způsobit i slepotu. Důležitá je proto správná hygiena a manipulace s čočkami.
Ľubomír Smatana vás seznámí s mladým mužem, který sice nevidí, ale dělá tolik věcí a takovým stylem, že ho řada známých a přátel podezírá, že vidí jako rys.
Nevidomá fyzioterapeutka Jana Štrochová z Pardubic se věnuje své profesi už 36 let. Za tu dobu se naučila desítky různých metod, které využívá k léčbě svých klientů.
Někteří nevidomí jsou schopní naučit se echolokaci: Umí vydávat pusou zvuky podobné klikání. Pomocí nich se pak orientují v prostoru podobně jako netopýři. Je to nečekaně přesné, ale současně není snadné se tuto metodu naučit.
Milena a Jaroslav jsou manželé, kteří vychovávají čtyřletou dceru Dianu. Poznali se přes internet v roce 2010. To by nebylo nic nevšedního, Milena a Jaroslav ale nejsou zcela obyčejný pár, oba jsou totiž nevidomí.
Ztráta zraku znamená pro člověka vymizení našeho hlavního orientačního smyslu, kterým získáváme většinu informací z okolního prostředí. Jde proto o značný handicap, který je ve srovnání se ztrátou ostatních smyslů velmi obávaný.
Nikdy nevíme, co bude za rok nebo za dva. Anebo za pár dnů. Přesvědčil se o tom pan Daniel Soška z Opavy. Byl řidičem kamionu a najednou zjistil, že přestává vidět.
Onemocnění sítnice postihuje čtvrtinu lidí starších šedesáti let, po osmdesátce tím trpí až polovina seniorů. Postižení jde ale včas odhalit samovyšetřením. Člověk by si měl vždy ráno prohlédnout svůj obličej v zrcadle a to nejprve jedním a pak druhým okem. Vše by měl vidět ostře.
Speciální navigace pro nevidomé hlásí, jestli člověk půjde po asfaltu nebo kočičích hlavách, jestli cesta povede z kopce, a také, z které strany přijedou auta.
Umíte si představit, že nevidíte? Paní Renata Moravcová z Dobrušky oslepla kvůli cukrovce. Ta jí vzala také ledvinu a slinivku. Přesto - nebo právě proto - žije naplno.
Propojovat svět zrakově postižených se světem lidí bez handicapu. Přesně to je cílem Karla Giebische z Olomoucka. Sám je nevidomý a zajímají ho technologie. Svoje nadšení přenesl do praxe a založil v Olomouci firmu, která se snaží usnadňovat život lidem s vadami zraku.
Zeleným zákalem trpí statisíce Čechů, mnoho z nich o tom ale vůbec neví. Glaukom je jedním z podceňovaných onemocnění, může přitom vést až ke slepotě. Podle lékařů by lidé na toto riziko měli pamatovat a chodit na pravidelné prohlídky.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.