Co je srdeční selhání, jaké mohou být jeho příčiny a je možné mu předejít? Jaký je rozdíl mezi akutním a chronickým srdečním selháním? Která vyšetření je třeba absolvovat při podezření na srdeční nedostatečnost? Odpovědi a další informace, které se týkají dané tématiky, naleznete v uvedených zdrojích.
Stává se vám, že najednou nemůžete popadnout dech i při malé námaze? Že pociťujete náhlou slabost a obrovskou únavu? Špatně se vám spí a otékají vám nohy? Pak byste urychleně měli navštívit lékaře. Může se totiž jednat o srdeční selhání.
Srdeční selhání může mít jak akutní, tak chronickou podobu. Co to je srdeční selhání? Jak se projevuje a jak léčí? O tom hovoří profesor MUDr. Richard Rokyta, primář kardiologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.
Chronické srdeční selhání se řadí mezi tzv. epidemie třetího tisíciletí. Výskyt v populaci vyspělých zemí je 0,4 až dvě procenta, přičemž vzrůstá až na deset procent u věkové skupiny nad 70 let. Ročně je v Evropě diagnostikováno na půl milionu nových pacientů.
Rozhovor s vedoucím lékařem Ambulance srdečního selhání Nemocnice Na Homolce Filipem Málkem o tom, jaké jsou rizikové faktory srdečního selhání a také o tom, jak se vyvíjí moderní metody léčby.
Hostem pořadu je prof. MUDr. Miloš Táborský, přednosta I. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci a předseda České kardiologické společnosti.
Infarkt myokardu, plicní embolie či zánět srdečního svalu. Nejen tyto choroby mohou způsobit akutní srdeční selhání. Nemocný člověk je v tu chvíli v ohrožení života a jeho přežití závisí na včasné pomoci specialistů.
Srdeční selhání není infarkt, jak si mnozí lidé myslí. Je to onemocnění, které postihuje kolem 230 tisíc Čechů. Nemoc se projevuje nenápadně a příznaky si laik nemusí ani spojit se srdcem.
Jaké jsou jeho příčiny a účinné způsoby léčby? Na otázky moderátora a posluchačů odpovídal Josef Kautzner, přednosta kliniky kardiologie v pražském IKEMU.
Infarkt je nejčastější příčinou chronického srdečního selhání. Nemocných se srdečním selháním přibývá, podle odborníků je jich v České republice už okolo 300 tisíc. Pouze pravidelné návštěvy lékaře a dodržování správného životního režimu můžou snížit riziko infarktů a oddálit rozvoj chronického srdečního selhání.
Prof. MUDr. Radek Pudil hovoří v naší radioporadně na téma: srdeční selhání.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.