Jaké jsou možnosti moderní medicíny a jakým způsobem lze pomoci člověku s vážnou nemocí? Co vše obnáší transplantace plic a kdy se k ní přistupuje? Jak dlouho trvá operace a jaké mohou nastat komplikace? Odpovědi a další informace, které se týkají transplantace plic, naleznete ve vybraných zdrojích.
Českým lékařům se povedla unikátní operace. Jiří Malý a Robert Lischke zvládli vůbec druhou transplantaci plic a srdce během jednoho zákroku, který trval mnoho hodin.
Čeští lékaři provedli unikátní operaci, při které pacientku s vážnou nemocí napojili na umělou plíci. Takový zákrok byl po celém světě zatím proveden jen na zhruba dvaceti nemocných. V Česku to odborníci společně s německými kolegy vyzkoušeli vůbec poprvé: a úspěšně. Žena se sice transplantaci plic v budoucnu nevyhne, díky umělé plíci ale bude mít mnohem větší šanci na zdárný průběh operace.
K nejnáročnějším chirurgickým zákrokům patří transplantace plic. Už v roce 1963 se o ni pokusil americký lékař John Hardy. Jenže pacient po 18 dnech zemřel. Až skoro o dvě desetiletí později se operace podařila kanadským doktorům. Dnes ji ročně po celém světě podstoupí zhruba 1 500 lidí. A už dvacet let přispívají do těchto statistik i čeští odborníci. První člověk se u nás s novou plící nadechl v roce 1997.
Lékaři z pražského IKEMu každý rok transplantují přes 200 orgánů od zemřelých dárců. Při transplantaci stráví na sálech několik hodin. Samotné operaci předchází další hodiny příprav a domlouvání. Na starost vše mají koordinátoři. Na nich závisí, aby daný orgán doputoval včas na správný sál ke správnému příjemci.
Vakcínu proti koronaviru by měli podle lékařů dostat mezi prvními lidé s transplantovanými orgány. Doporučuje to pražský Institut klinické a experimentální medicíny. Odborníci z IKEM varují, že rizika spojená s covidem jsou pro tuto skupinu obzvlášť vysoká. Doporučují také, aby se co nejdřív nechali očkovat i pacienti, kteří na transplantaci teprve čekají.
Denodenní dušení vám úplně změní život, závislost na kyslíku je hrozná, pacienti nesmírně trpí. Řada pacientů k nám přichází pozdě a na čekací listinu je nemůžeme zařadit, popisuje hrudní chirurg Robert Lischke, který v Motole vede program transplantace plic.
Hostem je špičkový hrudní chirurg Robert Lischke. Po profesoru Pafkovi se stal přednostou III. Chirurgické kliniky motolské nemocnice a vedoucí českého programu transplantace plic. Moderuje Zuzana Burešová.
Současná neurochirurgie (prof. V. Beneš). Bolest v souvislostech (MUDr. N. Petrová). Transplantace plic (MUDr. R. Lischke, MUDr. E. Pokorná, M. Kopecký). Začátky výzkumu léku na malárii (E. Procházková).
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.