Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, stádiím, diagnostice a léčbě Lymeské boreliózy. Také se dozvíte, jakým způsobem odstranit klíště a ošetřit ranku.
Jak předcházet nákaze, jaké jsou příznaky obou těchto chorob, a jaké jsou možnosti moderní léčby? Ivan Douda si povídá s vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou boreliózu RNDr. Kateřinou Kybicovou.
Jaký je rozdíl mezi klíšťovou encefalitidou a lymskou boreliózou? Jak postupovat, když na sobě najdeme přisáté klíště? Odpovídala MUDr. Jitka Zitová, primářka infekčního oddělení Nemocnice Mělník.
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Tak se jmenují dvě nebezpečné nemoci, které přenášejí klíšťata. Proti první z nich je možné se nechat očkovat. U druhé, která je výrazně častější, se zase dají včas vypozorovat příznaky.
Klíšťatům se v posledních letech daří. Jsou přemnožená a řada z nich je infikovaná. Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty (viz video) se zářezy nebo jiných pomůcek, kdy se klíště vytáhne bez rizika rozmáčknutí.
Zmíněnou stránku provozuje Český hydrometeorologický ústav ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. Každý týden zhruba od dubna do října zveřejňují předpověď aktivity klíšťat na území České republiky.
S klíšťaty se nesetkáme pouze na jaře a v létě, chytit je můžeme i během teplých zim. Nejrizikovější z hlediska výskytu těchto parazitů je však podzim.
Téma prevence klíšťové encefalitidy a lymské boreliózy se vrací rok co rok, přesto zůstáváme asi stejně nepoučitelní. Vždy se totiž nakazí další lidé. Je to tak? To byla úvodní otázka na Ludmilu Sattranovou, vedoucí lékařku Centra očkování při Zdravotním ústavu v Českých Budějovicích, v pořadu Zdravíčko.
Klíště je přisáté, ne zavrtané jako šroubek. Nejlepší je ho přes igelitový sáček viklavým pohybem uvolnit, postižené místo vydezinfikovat a klíště vyhodit do odpadu nebo spálit.
Tématem je lymská borelióza, infekční onemocnění, které při neléčení nebo pozdní léčbě ohrožuje klouby, srdce i nervovou soustavu s následky na celý život. Hostem je MUDr. Alena Zjevíková z Kliniky infekčního lékařství FNO.
Je obecně známo, že od klíšťat se člověk může nakazit především lymeskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Ať tak, či tak, nejedná se o nic příjemného. Zatímco proti klíšťové encefalitidě můžete sebe i své blízké chránit účinným očkováním, proti borelióze vás pořád ještě žádné očkování neochrání
Lymská borelióza (někdy též lymeská borelióza, lymská nemoc nebo lymeská nemoc) je infekční onemocnění postihující kůži, klouby, srdce i nervovou soustavu. Jedná se o nejčastější nemoc přenášenou klíšťaty, se kterou se na území České republiky můžete setkat.
Většina lidí je již očkována proti meningoencefalitidě. Z hlediska přenosu infekce klíštětem je mnohem nebezpečnější lymská borelióza, proti které zatím žádné očkování není.
Riziko napadení klíštětem je stále větší. Počasí jim obecně přeje. Navíc na nás číhají na místech, kde dříve nebývala. Parazita je možné si přinést i z městského parku nebo sportoviště.
Určitě neplatí, že klíšťata žijí jen v listnatých lesích, ve vlhku a u řek, že mají rádi sladkou krev, odpuzuje je pivo, že je potřeba je vytáčet proti směru hodinových ručiček a taky je zakápnout olejem.
Lymská borelióza je příčinou mnoha onemocnění. Podle lékařky Ivy Žampachové z Homea clinic Pardubice přibývají stále nové případy. A právě na této klinice přišli na to, že i jednostranný otok na noze může způsobit právě lymeská borelióza.
Dvě hlavní nemoci přenášené klíšťaty. Před encefalitidou nás může ochránit vakcinace, proočkovanost v ČR je ale malá. Proč? I o tom si s doktorkou Danielou Fránovou povídá Vladimír Šťovíček.
Klíště může nakazit nebezpečnou nemocí i vašeho psa nebo kočku. Kromě různých obojků je možné je chránit i očkováním. Poradit přišel veterinář Přemysl Novák.
S přibývajícími teplými dny se zvyšuje i aktivita hmyzu. Mušky, komáři a klíšťata nejen že nám jsou nepříjemní, jejich štípnutí nám může způsobit i zdravotní potíže. Od komárů v našich končinách nic moc nebezpečného nehrozí. Ale třeba klíšťata bychom si měli držet od těla dál.
Většina lidí je již očkována proti klíšťové encefalitidě. Z hlediska přenosu infekce klíštětem je mnohem nebezpečnější lymská borelióza, proti které zatím žádné očkování není.
Asi 4 000 lidí v Česku ročně onemocní boreliózou. To není málo ani ve srovnání s okolními zeměmi. Hlavním přenašečem je klíště obecné, a to i jeho nymfa (larva).
Riziko napadením klíštětem je stále větší. Počasí jim obecně přeje. Navíc na nás číhají na místech, kde dříve nebývala. Parazita si můžete přinést i z městského parku nebo sportoviště. Klíšťata přenáší různá onemocnění, mezi nejvážnější patří klíšťová encefalitida a lymská borelióza. Zkuste si, jak na tom jste se znalostmi.
Více než klíšťata v lesích jsou pro člověka nebezpečná ta, která se vyskytují v městských parcích. Českobudějovičtí vědci našli u každého čtvrtého bakterie způsobující lymeskou boreliózu. Parazity průběžně sledují ve vybraných parcích v Praze, Ostravě, Českých Budějovicích a dalších krajských městech.
O klíšťové encefalitidě a lymské borelióze, jejich rizicích a o tom, jak se před těmito nemocemi chránit.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.