Zdroje věnované prevenci, přenašeči, příznakům, stádiím, diagnostice a léčbě Lymeské boreliózy. Také se dozvíte, jakým způsobem odstranit klíště a ošetřit ranku.
V roce 2000 zkomplikovala Zdenin profesní život další vážná nemoc. V lese, kam chodila relaxovat a čerpat nové síly, chytila klíště. Po čase se u ní rozvinula klíšťová encefalitida, která ji připoutala na několik týdnů na nemocniční lůžko. Kvůli dceři, kvůli pocitu, že nevzdá svou profesi zpěvačky, se začala uzdravovat. Po půl roce se však přidala borelióza, která návrat do plného života opět zpomalila.
Borelióza je infekční onemocnění. Napadá nejen zvířata, ale i nás lidi. Vědci s podporou projektu "Multiepitopová syntetická vakcína proti borelióze pro veterinární aplikace" financovaného Technologickou agenturou ČR pracují na hledání nové vakcíny, která může pomoci v boji s touto nemocí. Díky tomuto videu nahlédnete vědcům pod ruce a zjistíte tak, jak jsou daleko od svého cíle.
Každé čtvrté klíště u nás je infikované. Tento malý, ale nebezpečný parazit může na člověka přenést celou řadu nemocí. Nejčastěji se lékaři setkávají s lymskou boreliózou.
Klíšťatům se v posledních letech daří. Jsou přemnožená a řada z nich je infikovaná. Nejbezpečnější způsob odstranění klíštěte je za pomoci speciální karty (viz video) se zářezy nebo jiných pomůcek, kdy se klíště vytáhne bez rizika rozmáčknutí.
Lymská borelióza je zákerné ochorenie, ktoré prenášajú kliešte infikované baktériou Borrelia. Vačšina ľudí si s infekciou poradí vlastnou imunitou, u iných sa však borélie rozmnožia. Jedným z prvých príznakov je typický červený fľak a chrípkové príznaky. Bez liečby potom ochorenie prechádza do ďalších štádií a postihuje najmä nervový systém.
Boreliózou se v Česku ročně nakazí přibližně čtyři a půl tisíce lidí. Na nemoc existují účinná antibiotika, která do čtyř týdnů zabírají. Řada lidí s dobrou imunitou si ale s nemocí poradí i bez léků. Mnohdy tak ani nezjistí, že boreliózu měli. Podle primářky kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové navíc naprostá většina klíšťat infekci nepřenáší, i když ji mají. Brát si proto po každém přisátí klíštěte antibiotika považuje za naprosto škodlivé.
Během šesti až sedmi let bychom se mohli dočkat vakcíny proti borelióze.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.