Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jakého důvodu je důležité doplňovat tekutiny, pokud onemocníte tímto infekčním onemocněním.
Při cestování za exotikou by ale lidé neměli zapomínat na očkování. Rizikovými zeměmi, kde hrozí malárie, cholera nebo jiné pro Evropu neobvyklé nákazy, jsou nejen ty africké, ale také jihoamerické a asijské. A zdravotní komplikace vás podle lékařů můžou potkat i v Evropě.
Mnohem větším nebezpečím je vedle špíny biologická kontaminace. „Taková spoušť může obsahovat různé bakterie. Kupříkladu salmonela, ale i úplavice. Dokonce tam mohou být i zárodky žloutenek a tyfu,“ varuje hygienik.
Více než kdykoliv jindy v roce právě během léta ochutnáváme exotická jídla, připravujeme pokrmy v kempech nebo grilujeme s přáteli. Není proto divu, že aktuální období je sezónou zvýšeného rizika infekčních onemocnění, která s jídlem souvisejí. Patří k nim i salmonelóza, která vám může spolehlivě zkazit dovolenou.
Jak zacházet s potravinami, aby se v nich nezalíbilo salmonelám a kampylobakteriím.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.