Zdroje věnované prevenci, původci, způsobu nákazy, příznakům, diagnostice a léčbě salmonelózy. Dozvíte se, jaká hygienická pravidla je potřeba při přípravě a konzumaci potravin dodržovat nebo z jakého důvodu je důležité doplňovat tekutiny, pokud onemocníte tímto infekčním onemocněním.
Po pěti stech letech rozluštili vědci jednu velkou historickou hádanku. Zjistili, co v 16. století zasadilo smrtelnou ránu říši Aztéků. Během pěti let epidemie nemoci, kterou Aztékové nazvali „cocoliztli“, vyhubila 15 milionů lidí, což v té době představovalo 80 procent aztécké populace.
Onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhi. Tato bakterie se tvoří v potravinách a vodě, které jsou zamořeny lidskými výkaly a šíří se v oblastech se špatnými sanitárními a nedostatečnými hygienickými podmínkami.
Břišní tyfus je život ohrožující infekce vyskytující se především v méně vyspělých zemích, včetně turistických oblastí. V rozvojových zemích postihuje každoročně 16 až 33 miliónů osob. Jaké jsou příznaky a jak se chránit?
Při cestování za exotikou by ale lidé neměli zapomínat na očkování. Rizikovými zeměmi, kde hrozí malárie, cholera nebo jiné pro Evropu neobvyklé nákazy, jsou nejen ty africké, ale také jihoamerické a asijské. A zdravotní komplikace vás podle lékařů můžou potkat i v Evropě.
MUDr. Eva Hanková z Infekční kliniky nemocnice v Náchodě v naší radioporadně na téma: letní zažívací potíže. Jaké jsou příznaky a co znamenají. Jak se zachovat a prevence potíží.
Salmonelóza je střevní infekční onemocnění, které je poměrně rozšířené a s oblibou se vyskytuje v epidemiích. Nebývá v drtivé většině smrtelné, je však vcelku nepříjemné a časté, a proto bychom o něm měli nějaké informace mít.
Více než kdykoliv jindy v roce právě během léta ochutnáváme exotická jídla, připravujeme pokrmy v kempech nebo grilujeme s přáteli. Není proto divu, že aktuální období je sezónou zvýšeného rizika infekčních onemocnění, která s jídlem souvisejí. Patří k nim i salmonelóza, která vám může spolehlivě zkazit dovolenou.
Nejčastěji se vyskytujícími onemocněními infekční etiologie přenášenými vodou a potravinami v ČR jsou dlouhodobě salmonelózy a kampylobakteriózy. Onemocnění salmonelózou jsou v ČR povinně hlášena od roku 1951, kampylobakteriózy od roku 1984.
K nejvýznamnějším onemocněním alimentárního původu v České republice s tradičně nejvyšším počtem případů patří kampylobakteriózy, salmonelózy a průjmy virového původu.
Nejčastěji se vyskytujícími onemocněními infekční etiologie přenášenými vodou a potravinami v ČR jsou dlouhodobě salmonelózy a kampylobakteriózy. Onemocnění salmonelózou jsou v ČR povinně hlášena od roku 1951, kampylobakteriózy od roku 1984.
Widalův test je jednou z metod užívaných k předběžné diagnostice břišního tyfu. Toto vyšetření je stále používáno jako alternativní rychlá metoda v některých zemích s omezenými finančními zdroji, v nichž je výskyt břišního tyfu endemický.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.