V České republice se každý rok narodí kolem 8000 nedonošených dětí, tedy asi 9% z celkového počtu. A toto číslo se neustále zvětšuje. Čím je to způsobeno?
Jaký je ideální věk pro mateřství? Je umělé oplodnění dobrý obchod? Dokdy je povoleno léčení sterility? Jaká je současná situace u mužů? Jaké jsou hlavní důvody problémů s reprodukcí? Je neschopnost mít děti i v „hlavě“?
K poporodním depresím a úzkostem je hodně cest. A stavy hrůzy, beznaděje a neštěstí jsou pocity, které k matkám patří – statisticky se týkají dvaceti procent z nich.
Až každá pátá žena zažije v těhotenství nebo po porodu nějaké příznaky duševní nepohody, jako je úzkost nebo deprese. Psychologická podpora bývá často nedostupná a drahá. Tři čtvrtiny z žen, které v souvislosti s narozením dítěte nebo i po porodu pociťují příznaky duševních poruch, přitom odbornou pomoc nevyhledá vůbec.
Rozhovor s přednostou brněnské Kliniky pro léčbu neplodnosti a ženských nemocí Zdeňkem Malým o tom, co nejvíce způsobuje neplodnost u mužů a žen a proč by ženy neměly odkládat těhotenství ke čtyřicítce.
Skoro 20 % českých párů má problém s neplodností. Cestu za vysněným dítětem může zkomplikovat i takzvaný Ashermanův syndrom. O jak závažný medicínský problém jde a jak mohou pomoci novinky v reprodukční chirurgii bude vyprávět vedoucí lékař na gynekologicko-porodnické klinice 1 LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice U Apolináře Michal Mára.
Jaké problémy řeší současné porodnictví a kam směřuje výzkum v této oblasti? Jak se změnily možnosti těhotenství a porodu pro ženy, které trpí závažnými zdravotními komplikacemi?
Jód je pro naše tělo nepostradatelný. Velmi důležitý je v těhotenství, jeho deficit může negativně ovlivnit vývoj plodu. Jakou roli hrají poruchy štítné žlázy? Odpovídá genetik a gynekolog MUDr. Marcel Hasch.
Nastávající maminka stravou v těhotenství zajišťuje výživu pro sebe, i pro své dítě. Dietní sestra Jaroslava Kreuzbergová prozrazuje, jaké prvky by v jídelníčku neměly chybět, kterým potravinám se vyhýbat a co je vhodné pít.
Nastávající maminky si často kladou otázku, jestli mají v těhotenství sportovat a jaký druh pohybu zvolit. Na tyto otázky přišla do Radioporadny Českého rozhlasu Pardubice odpovědět lektorka cvičená pro těhotné Gabriela Kristlová.
Budoucí maminky v dnešní době rozhodně nemají nouzi o informace týkající se těhotenství, porodu i šestinedělí. Porodní asistentka Markéta Kožíšková ale varuje před rozebíráním komplikací souvisejících s porodem na sociálních sítích. Mnohem účinnější je najít si vhodný předporodní kurz, který vede zkušená porodní asistentka.
Jsou domácí porody jednoznačným rizikem pro ženu a dítě? Hosty Veroniky Sedláčkové byli členka pracovní skupiny k porodnictví při Radě vlády Markéta Pavlíková a gynekolog a porodník Vladimír Dvořák.
Fytoterapeutka Pavla Kurková poradí, jak upravovat pomocí bylinek různé disharmonie v těhotenství. Dozvíte se, že existuje těhotenská jóga a zaměříme se i na období šestinedělí.
Nástup ultrazvuku v medicíně umožnil sledovat vývoj plodu v děloze takřka online. Moderní prenatální screeningové metody dokážou předpovědět genetické vady jako třeba Downův syndrom, ale třeba i srdeční poruchy či rozštěpy.
Těhotenství ve vysokém věku s sebou nese řadu komplikací. První souvisí již se samotným početím. Vrchol plodnosti je u žen mezi 18. a 30. rokem věku. Po 35. roce dochází ke snížení počtu vajíček a jejich kvality, čímž se snižuje i schopnost ženy otěhotnět.
Jaký zvolit jídelníček při kojení? Nemůže obézní matka předávat v mléce obezitu dítěti? Jak hubnout po porodu? Jaký zvolit jídelníček? Budeme muset něčeho jíst více, protože nám to sebralo těhotenství?
Dnešní maminky jsou možná až přehlceny informacemi o tom, co dělat v těhotenství správně. Jak se v nich ale mají zorientovat? Nejenom na to se svého hosta ptala Ivana Navrátilová.
Jak se otcům a matkám po narození dítěte změní sexuální život, je poměrně citlivé a intimní téma. S bezesnými nocemi a neustálou péčí přichází únava, která se promítá i do libida pečujících.
Rozhovor s Hanou Doskočilovou, ředitelkou organizace Jihočeské Dítě v srdci, která pomáhá rodinám po ztrátě dítěte během těhotenství, nebo těsně po něm
Císařským řezem u nás dnes rodí až 23 % žen. Většina z nich je ve velkých nemocnicích, které koncentrují riziková a patologická těhotenství nebo předčasné porody.
Doktorka Marie Morysová z nemocnice ve Frýdku-Místku prozradí, co to těhotenská cukrovka je, kdy vzniká, jak se projevuje, jak dlouho trvá a jaké jsou její důsledky.
Jak naplnit touhu po vlastním dítěti, pokud se nedaří jeho početí přirozenou cestou? O umělém oplodnění jsme hovořili s doktorem Tomášem Vránou, odborníkem z oboru gynekologie a reprodukční medicíny.
Podstoupila osm pokusů s lékařskou asistencí a trvalo roky, než se dočkala dvou dětí. Pro pořad Houpačky Radia Wave popisuje, jak nákladná asistovaná reprodukce je a jaký dopad měla na její manželství.
Je naprosto běžné, že maminky už během těhotenství a zejména po porodu neprožívají jen pozitivní okamžiky, ale cítí i smutek, vztek, únavu a vyčerpání. Pocity, které jsou normální a fyziologické, ale které nečekají.
Genetika je věda o dědičnosti a naše geny nezapřeme v mnoha směrech. Co všechno lze zjistit na základě genetických vyšetření? Například při sledování stavu těhotných žen, jestli je s jejich dítětem všechno v pořádku.
Nina Aderito dlouhá léta působila na klinice reprodukční medicíny a také napsala knihu Jak na IVF. Snaží se veřejnosti přiblížit citlivé téma, o kterém se často nemluví, a to je problém s početím.
Porod v režii a autonomii maminky, jistě i nové technické a medicínské možnosti a samozřejmě vítaná přítomnost osoby blízké u zrodu člověka – srovnání porodu dnes a třeba před třiceti lety spočívá především v rozhodování rodičky a také alternativních režimech a možnostech konkrétní porodnice.
Primář Gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Kolek uklidňuje nastávající matky, které na své těhotenství přišly "později". Odkdy lékaři těhotenství počítají?
Možnost otěhotnění a úspěch těhotenství mohou ovlivnit i nemoci, kterými žena trpí a které s těhotenstvím nesouvisejí. Patří mezi ně především cukrovka, poruchy štítné žlázy, poruchy srážlivosti krve, křečové žíly, epilepsie a další.
Možnost otěhotnění a úspěch těhotenství mohou ovlivnit i nemoci, kterými žena trpí a které s těhotenstvím nesouvisejí. Patří mezi ně především cukrovka, poruchy štítné žlázy, poruchy srážlivosti krve, křečové žíly, epilepsie a další.
Lidé by si měli uvědomit, že v mládí vypadají sice krásně, ale přitom stárnou. Početí dítěte by proto měli plánovat do nižšího věku - nejlepší plodný věk pro ženu je mezi 20 a 26 rokem, u muže největší šance na zdravé dítě je do 35 let.
Evropskou populaci čím dál více trápí neplodnost. Podle statistik je v Česku neplodná téměř čtvrtina párů. Také se za poslední čtvrtstoletí snížil počet spermií o šedesát procent.
Každý pátý pár v Česku trpí neplodností. Podle dostupných čísel se zdá, že početí dítěte v 21. století je psychicky i finančně náročná disciplína. Pokud se někomu zadaří, jde o štěstí a náhodu.
Někteří gynekologové požadují po svých těhotných pacientkách poplatek za péči v období gravidity. Mají na to právo? A může žena odmítnout tento poplatek uhradit?
Jsou porody doma nebezpečným úletem takzvaně alternativních lidí, nebo přirozenou reakcí nastávajících rodičů na situaci v českém porodnictví? Má žena právo zvolit si, jakým způsobem chce přivést své dítě na svět a koho u porodu mít?
Jak vypadá takový typický den ženy v šestinedělí? Co může zkomplikovat kojení a jakou roli hraje v šestinedělí blízká rodina, partner a přátelé? Jak se mění tělo ženy po porodu a co její psychika?
Většina těhotných žen považuje za samozřejmost, že svoje dítě přivede na svět v porodnici. Jsou ale i nastávající matky, které nemocniční prostředí děsí natolik, že se rozhodnou porodit doma.
Hostem úterní poradny byla endokrinoložka Nemocnice Havlíčkův Brod MUDr. Sylvie Špitálníková. Řeč byla o výzkumu, ve kterém se lékařka a její kolegové snaží přijít na to, jestli může porucha štítné žlázy v těhotenství ženy způsobit potíže ve vývoji dítěte.
Současná medicína skýtá nevídané možnosti. Nejenže dokáže spoustu nemocí odhalit a následně vyléčit, ale umí dokonce ještě před narozením člověka zjistit jeho případné vady či zdravotní potíže.
Problémy s početím bývají ze 30 % na straně muže, způsobuje je menší počet spermií nebo jejich horší pohyblivost, ze 30 % na straně ženy, které mívají hormonální poruchy, nepravidelnou menstruaci, endometriózu nebo neprůchodné vejcovody, u zbytku párů je to smíšené.
Černá můra. Tak mluví o domácích porodech ředitel záchranářů v Olomouckém kraji Petr Hubáček. Z výjezdů k nim mají zdravotníci obavy. Podle lékařů chybí domácím porodům jasná pravidla.
Revmatoidní artritida se nevyhýbá ani mladým ženám. Je možné, aby žena s tímto onemocněním otěhotněla a přivedla na svět zdravé miminko? A nezhorší těhotenství a laktace stav revmatoidní artritidy? Co by měli vědět rodiče dětí, u nichž se tato nemoc objeví?
Autoimunitní revmatickou zánětlivou chorobou trpí přibližně jedno procento naší populace. Nevyhýbá se ani mladým ženám, které chtějí být jednou matkami.
Těhotenství, porod a příchod dítěte. Tohle všechno dost zamává se vztahem nových rodičů, s jejich blízkostí a intimitou. Jak rodičovství mění náš sexuální život a blízkost obecně?
Test z lékárny je obvykle tím prvním, po čem ženy sáhnou, když si myslí, že by mohly být těhotné. Gynekoložka Dana Preslová ale připomíná, že testy mají různou citlivost a nemusejí vždy říkat pravdu.
Pokud má přijít do rodiny dítě, musí se připravit na velké změny celá rodina. S čím vším by měly nejen budoucí maminky, ale i jejich nejbližší počítat?
Tématem je revmatoidní artritida. Jaké šance mají takto nemocné ženy, chtějí-li otěhotnět? A co všechno by ohledně početí a těhotenství v souvislosti se svou nemocí měly vědět?
Od roku 1990 se v České republice snížil počet interrupcí asi o 80 % - z asi 120 tisíc potratů ročně přibližně na 20 tisíc ročně. Primář Gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil to připisuje především používání antikoncepce a různých metod plánovaného rodičovství.
Pro řadu žen je důležité, aby se o jejich těhotenství nevědělo příliš brzy: jsou například teprve ve zkušební lhůtě nebo nechtějí o graviditě mluvit, dokud nepřekonají kritický první trimestr, kdy často dochází k potratům. Dobrá zpráva je, že zákoník práce ženám neukládá, aby těhotenství zaměstnavateli oznámily.
Rozhovor s gynekologem a vedoucím pražského centra asistované reprodukce Tonkem Mardešičem o způsobech umělého oplodnění, neplodnosti jako civilizační nemoci, ale také o dárcovství embryí.
S početím dítěte má problém až 20 procent párů. Pro většinu z nich je neúspěšné snažení o miminko frustrující záležitostí a odhodlat se k návštěvě centra pro asistovanou reprodukci také nebývá jednoduché. V zásadě by do něj měl ale zamířit každý pár, který se o otěhotnění pokouší déle než rok.
Rozhovor s gynekologem, sexuologem a porodníkem Zlatko Pastorem o farmaceutické metodě umělého přerušení těhotenství, o riziku, které může vyvolat použití potratové pilulky, ale také o klasické instrumentální metodě interrupce.
Každým rokem stoupá počet párů, které mají problémy s otěhotněním. Ročně u nás provedou lékaři asi 20 tisíc cyklů umělého oplodnění s tím, že úspěšné je asi každé třetí.
Může se poporodní psychóza objevit u jinak zcela zdravé ženy? Kde je hranice mezi poporodním blues a poporodní depresí? A je skutečně nutné v těhotenství vysadit psychiatrickou medikaci?
Těhotenství, nošení dětí a nákupů. To všechno zatěžuje ženské tělo a může vést k bolestem, někdy dokonce i změnám na kostře. O tom, co bolí ženy a jak se to dá napravit, mluví v magazínu Zdravíčko Jaroslav Zeman, fyzioterapeut, rehabilitační a sociální pracovník z českobudějovického studia Úleva.
Řízení auta se žena nemusí vzdát ani v době těhotenství. Některé nastávající maminky se ale bojí, že dítěti mohou za volantem nějak ublížit nebo ho ohrozit.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.