Péče o předčasně narozené děti s velmi nízkou porodní váhou je v České republice na světové úrovni. Přežívá tu více dětí, než je i ve vyspělých zemích běžné. Loni se u nás narodilo více než 100 000 dětí, z nich 6,5 procenta byly porody předčasné.
O málokterém muži se dá říct, že přivedl do jiného stavu stovky žen. Pro primáře centra asistované reprodukce, MUDr. Milana Mrázka, jsou tyto počty důkazem úspěšnosti mimotělního oplodnění žen, které by se jinak maminkami nikdy nestaly.
Rok od roku stoupá počet žen, které odkládají narození prvního potomka na pozdější dobu. Stále častěji využívají i umělého oplodnění. Každou druhou ženu, která čeká dítě, zařazují tak lékaři do rizikového těhotenství a hlídají ji víc, než je obvyklé.
Rakovina prsu ohrožuje i těhotné ženy, přičemž riziko je vyšší u prvorodiček, které překonaly třicátý rok věku. Protože matek třicátnic v populaci přibývá, roste i nebezpečí nádoru prsu v těhotenství - podle Petry Tesařové z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice ročně přibývá 30 až 40 nemocných žen.
Léčba může být buď formou léku nebo i chirurgickým zákrokem. Jak vypadá taková operace?
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.