V České republice se každý rok narodí kolem 8000 nedonošených dětí, tedy asi 9% z celkového počtu. A toto číslo se neustále zvětšuje. Čím je to způsobeno?
Rozhovor s přednostou brněnské Kliniky pro léčbu neplodnosti a ženských nemocí Zdeňkem Malým o tom, co nejvíce způsobuje neplodnost u mužů a žen a proč by ženy neměly odkládat těhotenství ke čtyřicítce.
Nastávající maminky si často kladou otázku, jestli mají v těhotenství sportovat a jaký druh pohybu zvolit. Na tyto otázky přišla do Radioporadny Českého rozhlasu Pardubice odpovědět lektorka cvičená pro těhotné Gabriela Kristlová.
Falešné potratové pilulky můžou způsobit i smrt. Ženám po nich hrozí těžký toxický šok nebo infarkt. Potratové pilulky by proto měly kupovat jedině na lékařský předpis, upozorňuje Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Fytoterapeutka Pavla Kurková poradí, jak upravovat pomocí bylinek různé disharmonie v těhotenství. Dozvíte se, že existuje těhotenská jóga a zaměříme se i na období šestinedělí.
Nástup ultrazvuku v medicíně umožnil sledovat vývoj plodu v děloze takřka online. Moderní prenatální screeningové metody dokážou předpovědět genetické vady jako třeba Downův syndrom, ale třeba i srdeční poruchy či rozštěpy.
Jaký zvolit jídelníček při kojení? Nemůže obézní matka předávat v mléce obezitu dítěti? Jak hubnout po porodu? Jaký zvolit jídelníček? Budeme muset něčeho jíst více, protože nám to sebralo těhotenství?
Dnešní maminky jsou možná až přehlceny informacemi o tom, co dělat v těhotenství správně. Jak se v nich ale mají zorientovat? Nejenom na to se svého hosta ptala Ivana Navrátilová.
Matky, které se stresují tím, že se během těhotenství třeba omylem napily alkoholu, by neměly propadat panice. Nová studie naznačuje, že malé množství alkoholu nemusí mít na vývoj plodu negativní dopad. Současně však vědci před alkoholem v těhotenství varují, má na svědomí celou řadu vývojových vad.
Císařským řezem u nás dnes rodí až 23 % žen. Většina z nich je ve velkých nemocnicích, které koncentrují riziková a patologická těhotenství nebo předčasné porody.
Podstoupila osm pokusů s lékařskou asistencí a trvalo roky, než se dočkala dvou dětí. Pro pořad Houpačky Radia Wave popisuje, jak nákladná asistovaná reprodukce je a jaký dopad měla na její manželství.
Primář Gynekologicko-porodnického oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze Petr Kolek uklidňuje nastávající matky, které na své těhotenství přišly "později". Odkdy lékaři těhotenství počítají?
Možnost otěhotnění a úspěch těhotenství mohou ovlivnit i nemoci, kterými žena trpí a které s těhotenstvím nesouvisejí. Patří mezi ně především cukrovka, poruchy štítné žlázy, poruchy srážlivosti krve, křečové žíly, epilepsie a další.
Lidé by si měli uvědomit, že v mládí vypadají sice krásně, ale přitom stárnou. Početí dítěte by proto měli plánovat do nižšího věku - nejlepší plodný věk pro ženu je mezi 20 a 26 rokem, u muže největší šance na zdravé dítě je do 35 let.
Evropskou populaci čím dál více trápí neplodnost. Podle statistik je v Česku neplodná téměř čtvrtina párů. Také se za poslední čtvrtstoletí snížil počet spermií o šedesát procent.
Každý pátý pár v Česku trpí neplodností. Podle dostupných čísel se zdá, že početí dítěte v 21. století je psychicky i finančně náročná disciplína. Pokud se někomu zadaří, jde o štěstí a náhodu.
Někteří gynekologové požadují po svých těhotných pacientkách poplatek za péči v období gravidity. Mají na to právo? A může žena odmítnout tento poplatek uhradit?
Jsou porody doma nebezpečným úletem takzvaně alternativních lidí, nebo přirozenou reakcí nastávajících rodičů na situaci v českém porodnictví? Má žena právo zvolit si, jakým způsobem chce přivést své dítě na svět a koho u porodu mít?
Většina těhotných žen považuje za samozřejmost, že svoje dítě přivede na svět v porodnici. Jsou ale i nastávající matky, které nemocniční prostředí děsí natolik, že se rozhodnou porodit doma.
Hostem úterní poradny byla endokrinoložka Nemocnice Havlíčkův Brod MUDr. Sylvie Špitálníková. Řeč byla o výzkumu, ve kterém se lékařka a její kolegové snaží přijít na to, jestli může porucha štítné žlázy v těhotenství ženy způsobit potíže ve vývoji dítěte.
Současná medicína skýtá nevídané možnosti. Nejenže dokáže spoustu nemocí odhalit a následně vyléčit, ale umí dokonce ještě před narozením člověka zjistit jeho případné vady či zdravotní potíže.
Problémy s početím bývají ze 30 % na straně muže, způsobuje je menší počet spermií nebo jejich horší pohyblivost, ze 30 % na straně ženy, které mívají hormonální poruchy, nepravidelnou menstruaci, endometriózu nebo neprůchodné vejcovody, u zbytku párů je to smíšené.
Černá můra. Tak mluví o domácích porodech ředitel záchranářů v Olomouckém kraji Petr Hubáček. Z výjezdů k nim mají zdravotníci obavy. Podle lékařů chybí domácím porodům jasná pravidla.
Za posledních 25 let stoupl průměrný věk matek o 5 let a vloni tak poprvé dosáhl 30 let. Ukazují to údaje Českého statistického úřadu. S početím má přitom problémy zhruba pětina českých párů.
Rakovina prsu ohrožuje i těhotné ženy, přičemž riziko je vyšší u prvorodiček, které překonaly třicátý rok věku. Protože matek třicátnic v populaci přibývá, roste i nebezpečí nádoru prsu v těhotenství - podle Petry Tesařové z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice ročně přibývá 30 až 40 nemocných žen.
Pokud má přijít do rodiny dítě, musí se připravit na velké změny celá rodina. S čím vším by měly nejen budoucí maminky, ale i jejich nejbližší počítat?
Těhotenství má výrazný dopad na funkci štítné žlázy. V těhotenství nastávají změny hormonálních hladin včetně hormonů štítné žlázy. Nezbytným prvkem při tvorbě tyreoidálních hormonů je jód, a jeho potřeba se v těhotenství zvyšuje nejméně o 50 %.
Od roku 1990 se v České republice snížil počet interrupcí asi o 80 % - z asi 120 tisíc potratů ročně přibližně na 20 tisíc ročně. Primář Gynekologicko-porodnického oddělení Aleš Roztočil to připisuje především používání antikoncepce a různých metod plánovaného rodičovství.
Pro řadu žen je důležité, aby se o jejich těhotenství nevědělo příliš brzy: jsou například teprve ve zkušební lhůtě nebo nechtějí o graviditě mluvit, dokud nepřekonají kritický první trimestr, kdy často dochází k potratům. Dobrá zpráva je, že zákoník práce ženám neukládá, aby těhotenství zaměstnavateli oznámily.
V Česku přibývá předčasně narozených dětí - z dat Všeobecné fakultní nemocnice v Praze vyplývá, že zatímco před 15 lety jich bylo za rok asi 5500, teď je jich víc než 9000. To je zhruba každý dvanáctý novorozenec. Stále víc se ale daří těmto dětem zajistit vyšší šance na normální život.
Narození dítěte bývá radostnou záležitostí. Je s ním ale spojen také propad příjmů rodiny. Alespoň částečně ztracený příjem ženě kompenzuje stát prostřednictvím peněžité pomoci v mateřství. Jenže tzv. mateřská ženě přísluší pouze v případě, že měla v době odchodu na mateřskou práci. Vyhazov v těhotenství tedy může matku o nárok na mateřskou připravit.
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství VPTM se poskytuje zaměstnankyni, která byla z důvodu těhotenství a mateřství dočasně převedena na jinou práci a z ní má bez svého zavinění nižší výdělek.
Umělých přerušení těhotenství v Česku ubývá. Ročně ho podstoupí přes 20 tisíc žen, z toho čtyři tisíce se dítěte musejí vzdát na doporučení lékařů. Za posledních deset let počet potratů v ČR klesl o 30 procent. Roste ale počet samovolných potratů, který podle odhadů během svého života zažije každá čtvrtá žena.
Řízení auta se žena nemusí vzdát ani v době těhotenství. Některé nastávající maminky se ale bojí, že dítěti mohou za volantem nějak ublížit nebo ho ohrozit.
Prohlášení k využívání informací
získaných prostřednictvím Národní lékařské knihovny
Upozorňujeme uživatele, že profese knihovníka plní roli zprostředkovatele informací.
Nalezené informace tedy nelze vždy a beze zbytku chápat jako plně relevantní pro posouzení odborného postupu nebo zdravotního stavu.
Informace poskytnuté NLK nemohou v žádném případě nahradit komunikaci s lékařem, lékárníkem či jiným zdravotnickým pracovníkem.
NLK nijak nezodpovídá za důsledky vyplývající z případné nesprávné interpretace či aplikace informací obsažených v poskytnutých informačních zdrojích.